SİYAM KEDİLERİ

KISA TARİHÇESİ

Siyam kedisi ırkı çok uzun süreden beri hayatta ama çıkış yeri hala belirsizliğini korumaktadır. Ancak güney doğu asyadan, daha belirgin olarak Malay, Indo-China, Burma veya Himalaya bölgelerinden geldiği düşünülmektedir. Bu teori siyam kedilerinin fiziksel özellikleri ile bölge kedileri arasındaki benzerliklerden çıkmıştır.

Nesiller boyu Bangkok'ta Siyam kralının himayesinde 'Saray Kedileri' ünvanını almıştır.  Orijinal Saray veya tapınak kedilerinin şu anki siyam kedilerine benzemeyecek şekilde koyu renkte ve sarı gözlü olduğu sanılmaktadır.

to the memory of the nicest cat

Tayland dışındaki ilk oluşumlarının tarihi kesindir. 1884 yılında bir çift siyam kedisi İngiltereye Owen Gould tarafından getirilmiştir. Bu ve daha sonradan getirilen 11 adet siyam kedisi İngilterede bu nesiln ilk temsilcileri olmuşlardır. Bu yüzden yeryüzündeki birçok siyam kedisinin tarihçesi bu ilk 11 siyam kedisine dayanmaktadır. 

Karakteristik özellikleri

Geleneksel siyam kedileri zeki, insan canlısı ve insanın yanlarında olmasını isteyen kedilerdir. Bir şey okumaya çalıştığınızda oturmak istedikleri yer genelde okuduğunuz şeyin ortasıdır. Bir kısım siyam kedisinin ilginç bir ses tonuyla konuştuğu da sahipleri tarafından iddia edilir.

Son derece sakin yapıdadırlar. Apartman veya ev tarzı yaşama kolayca ayak uydururlar. Karakterleri dengeli ve uysaldır. Koşup oynamanın yanında kimi zaman yorulduklarında beraber yaşadıkları insanın kucağında oturmaktan hoşlanırlar.

Doğduklarında genelde beyaz olan tüyleri zamanla koyulaştır. Burnunda kulaklarında patilerindeki koyulukları veren gen ısıya duyarlıdır. Zamanla vücudunun daha serin bölgelerinde ortaya çıkar ve belirginleşir.  Sıcak bölgelerde yetişen siyamların belirgin özellikleri 1 yaşına kadar ortaya çıkmayabilir.

Sayın Bora Manoğlu'nun şirinleri. Foto için teşekkürler :)

Linkler:

madde işareti SIAMESE INTERNET CAT CLUB
madde işareti KEDİGEN

petarkadas.com