Haber
Bölümümüz lisans programına uluslararası akreditasyon
20 Eylül 2016
Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü lisans programı uluslararası akreditasyon kuruluşu ABET tarafından akredite edildi.
news_image
Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans programına verilen ABET akreditasyonu, bu üniversitede öncü olma özelliğini de taşıyor.

80 yılı aşkın geçmişiyle, başta ABD'nin en iyi üniversitelerinin mühendislik programlarını akredite eden ABET'in belirlediği eğitim kalitesi standartları, günümüzde 40'tan fazla farklı disiplin için dünya çapında belirleyici bir rol oynamaya devam ediyor. ABET'in profesyonel teknik ekibi tarafından belirlenen kriterler öncelikle öğrencilerin deneyim kazanarak öğrenmeleri üzerine odaklanıyor. ABET, kalitenin ve güvenliğin en kritik öneme sahip olduğu disiplinlere ait mühendislik programlarına dünya çapında saygı gören büyük bir değer katıyor.

Titiz çalışma prensipleri gereği ABET, görevlendirdiği uluslararası bir heyeti yerinde inceleme yapmak üzere aday üniversitelere gönderiyor. Heyet, birkaç gün süren incelemeleri sonucunda bölümlerin eğitim programının, öğretim üyesi kadrosunun, öğrencilere sunulan altyapının kalitesini en ince ayrıntısıyla değerlendiriyor. Öğrencilerle, öğretim üyeleriyle ve üniversite yönetimiyle de ayrı ayrı görüşmeler yapan heyet, topladığı bilgiler ışığında raporlarını oluşturuyor. Raporlar ABD'de bulunan ABET merkezinde üst heyetlerce değerlendirilerek akreditasyon kararları veriliyor.

Ülkemizin en iyi üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesi, Ekim 2014'te başlattığı bu zorlu süreçten başarıyla geçerek, sahip olduğu eğitim, araştırma, altyapı kalitesi ve 40 yılı aşkın deneyimi ile elektrik ve elektronik mühendisliği branşında da dünyadaki seçkin programlar arasında yer almanın haklı gururunu yaşıyor.