Haber
Lisans öğrencilerimizin Drone Otopilot Sistemi ve Test Düzeneği çalışmasına TÜBİTAK desteği
11 Mayıs 2018
Lisans son sınıf öğrencilerimiz Alper Kağan Aldemir, Hüseyin Öksüz ve Doruk Çankaya'nın Dr. Dinçer Gökcen danışmanlığında yaptıkları "Drone Otopilot Sistemi ve Test Düzeneği" isimli projesi, TÜBİTAK tarafından "2209/B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı" kapsamında verilen proje desteğini almaya hak kazandı.
news_image
Günümüzde savunma sanayi başta olmak üzere postacılıkta dahi kullanım alanı bulan insansız hava araçlarının ülkemizde geliştirilmesi ve üretimi büyük önem taşımaktadır. TÜBİTAK'tan destek bulan proje, insansız hava sistemlerinin ArGe çalışmalarında kullanılmak üzere elektronik donanım, yazılım ve test düzeneğinden oluşan bir paket ile her çeşit drone'un test edilmesini amaçlamaktadır. Test düzeneği, stabilizasyon için gereken PID (Oransal-Integral-Türevsel) parametrelerinin kaza-kırıma sebebiyet vermeden denenmesine ve Drone stabilizasyonunun gözlemlenmesine olanak sağlamaktadır.

Test düzeneğinin etkin kullanımı ve Drone'un anlık açısal bilgisini alabilmek için bilgisayar ortamında grafiksel arayüze sahip bir yer kontrol istasyonu uygulaması tasarlanmıştır. Uygulamanın amacı, İHA'ya ait önemli bilgilere anında erişebilecek ve kullanıcıyla İHA arasında iletişimi sağlayacak bir ortam sağlamaktır. Stabilizasyonu sağlamak için gereken zamanı kısaltmak adına, sistemin modelini çıkarmadan uçuşa uygun PID parametrelerini kullanıcıya sunan bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma sistemin karakteristiğini inceleyerek PID parametrelerini anlık olarak değiştirip optimum değerleri kullanıcıya sunmaktadır.

Öğrencilerimizi çalışmalarından ötürü kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

HÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanlığı