BÖLÜM HAKKINDA

Bilgisayar Laboratuvarı II

Bölümümüzde öğrencilerimizin genel kullanımı için düzenlenmiş iki adet bilgisayar salonunda toplam 36 adet PC hizmet vermektedir. Bilgisayarların tümü LCD monitörlü, DVD yazıcılı ve gigabit ethernet bağlantılıdır.

Bilgisayar salonlarının elektrik sistemi merkezi bir kesintisiz güç kaynağına bağlı olup bu da binanın merkezi jeneratörü üzerinden desteklenmektedir.

Bilgisayarlar, kullanıcıların güvenliği açısından her yeniden başlatılışta ilk kuruldukları halleriyle, zararlı yazılımlardan arınmış olarak açılmakta ve bir önceki kullanıcının yapmış olabileceği konfigürasyon değişiklikleri etkisiz hale gelmektedir.

Bu bilgisayar salonlarında kendi taşınabilir bilgisayarları olan öğrencilerimiz için de elektrik ve Internet ağ kablosu olan boş masalar tahsis edilmiştir. Bu masalarda öğrencilerimiz dilerlerse kendi bilgisayarları ile de çalışma ve ağ olanaklarından yararlanma imkanı bulabilmektedirler.

Öğrencilerimiz firewall korumalı bu bilgisayarların herhangi birinden sunucu bilgisayar üzerinde tutulan kendi profil ve dosyalarına ulaşabilmekte, bilgisayar başına 1 Gbps hıza ulaşan yüksek hızlı Internet bağlantısından yararlanabilmektedirler.

Kurulu bilgisayarlarda genel kullanıma yönelik tüm ofis araçlarının yanısıra, öğrencilerin çalışmaları için gerekli temel programlama dillerinin derleyicileri ile çeşitli tasarım ve simülasyon yazılımları da yüklü olarak bulunmaktadır.

Bilgisayar salonlarımızın güvenliği, güvenlik görevlileri ve 24 saat kesintisiz kayıt alan güvenlik kameralarının yardımıyla sağlanmaktadır.

Bilgisayar salonlarımızdan sadece bölümümüz lisans ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilmektedirler.

Genel Tanıtım | Misyon ve Vizyon
Bölüm Yönetim Kadrosu | Bölüm Endüstri Kurulu | Araştırma, Eğitim ve Destek Laboratuvarları | Bilişim Servisleri
Bölüm Telefon Rehberi | Beytepe'ye Ulaşım Bilgileri | Yerleşke Haritası