Haber
Çoklu Uydu Sensörleriyle, Çok Bantta ve Çoklu Çözünürlüklerde Müsilaj Tespiti ve Takibi başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi başarıyla tamamlandı
1 Ocak 2023
Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Seniha Esen Yüksel, "Çoklu Uydu Sensörleriyle, Çok Bantta ve Çoklu Çözünürlüklerde Müsilaj Tespiti ve Takibi" başlıklı TÜBİTAK 1001 projesini başarıyla tamamlamıştır.
news_image
Denizlerdeki temel gıda olan bitkisel planktonların ve bazı mikroorganizmaların ürettiği kalın, yapışkan bir madde olan müsilaj, deniz sıcaklıklarının ortalama sıcaklıkların üzerine çıkması, denizlerdeki kirlilik oranlarının artması ve denizin durağan olması ile artış göstermekte ve zamanla yumaklar oluşturarak deniz canlılarının üzerini kaplamakta ve denizde kalın tabakalar oluşturmaktadır. Nisan-Haziran 2021'de Türkiye’nin gündemine oturan deniz salyası veya bir diğer adıyla müsailaj olayı, hem ekolojik hem de ekonomik açılardan önemli bir sorun teşkil etmiştir.

Dr. Yüksel ve ekibi, müsilajın tespiti için Sentinel-II çoklu spektral verileri ve PRISMA hiperspektral verileri üzerinde çalışarak, geleneksel ve derin öğrenme algoritmalarını kullanan bir yazılım geliştirmişlerdir. Bu sayede, müsilaj tespitinde doğruluğu artırmanın yanı sıra temizleme çalışmalarında zaman ve maliyet tasarrufu sağlamayı hedeflemişlerdir.

Öğretim üyemizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.