BÖLÜM HAKKINDA
Bilişim Servisleri
network_cabin

1991-92 yıllarında Hacettepe Üniversitesi'nin yazı tabanlı ilk Internet servisi olan Gopher ve ardından Web hizmetlerini başlatan bölümümüz, o tarihten bu yana başka birçok ilke de imzasını atmıştır.

Bugün teknik anlamda üniversitemizin, çeşitliliği en fazla bilişim servisi bölümümüz tarafından verilmektedir. Bölümümüz ağ altyapısı, omurga olarak single-mode fiber kablolarla sağlanmaktadır. Tüm personelimize Internet bağlantılı kişisel bilgisayarlar verilmiştir. Bölümümüzün kampüs içine olan ana omurga bağlantısı 10 Gbps hızında olup, kampüsümüzün Internet ağına olan bağlantısı ise yine 2 Gbps kapasiteli bir hat ile UlakNet üzerinden gerçekleşmektedir.

Bölümümüzün Web sitesi bir veritabanı sistemine bağlı olarak çalışmakta, akademisyenlerimizin yaptıkları yayın, proje vb. çalışmalar sıklıkla güncellenebilmektedir. Ayrıca 2010-2011 akademik yılında faaliyete geçen Öğrenci Veritabanı Sistemi üzerinden öğrencilerimiz kendi hesap profillerini tanımlayabilmekte; ders ve labortatuvarlar bu sistem üzerinden duyurular yapabilmekte; referanslar dokümanlar, ödevler ve diğer çalışmalar iletilip toplanabilmekte ve sınav notları ilan edilebilmektedir.

Personelimiz tercihlerine göre güvenlik duvarı korumalı sanal IP ağında veya bu koruma olmadan gerçek IP ağında çalışabilmektedir. Öğrencilerimiz için düzenlenen ve kameralar ile güvenliği kontrol edilen iki bilgisayar salonunda 1 Gbps Internet bağlantılı, güvenlik duvarı korumalı bilgisayarlar 24 saat açık olarak hizmet vermektedir.

Bölümümüz kendi virüs korumalı e-posta, web, veritabanı, ftp, dns, terminal servisleri, domain, streaming medya ve döküman paylaşımı için sunucu ve sistemlere sahip olup, şu anda bu servisler yüksek performanslı dört adet sunucu bilgisayar ile sağlanmaktadır. Bunlara ilaveten bazı araştırma laboratuvarlarımızın kendi Web ve veritabanı sistemlerini ayrıca işlettikleri sunucular da bulunmaktadır. Bölümümüz web ve e-posta hizmetleri kapsamında kendi ana adresine ek olarak URSI Türkiye, SİU-2011, HÜ Internet TV, Hacettepe Robot Topluluğu, COST-289 Projesi gibi diğer ilgili sitelere de sanal ev sahipliği yapmaktadır.

Şu anda tüm üniversitemize hizmet veren Hacettepe Internet TV projesi de bölümümüz tarafından kurulmuş ve yürütülmektedir. 2004 yılında kurulan IP tabanlı bu sistem, gerek üniversitemizden yapılan canlı yayınları, gerekse istendiği zaman izlenen video kütüphanesi ile şu anda üniversitemiz öğrenci ve personeli tarafından en çok kullanılan servislerden biri olmuştur. Sistem aynı zamanda özellikle yurt ve öğrenci evlerinde kalan öğrencilerimize de TV yayınlarını yüksek kalite ile izleme olanağını vermektedir.

Bölümümüzde ayrıca taşınabilir bilgisayarı olan öğrenci ve personelin Internet servisi alabilmelerini sağlayan WiFi IEEE 802.11abgn kablosuz internet ağı da bina içi ve bahçeleri kapsayacak şekilde hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz bölüm otomasyon sistemindeki hesapları üzerinden kendi kablosuz cihazlarını ağ sistemine kaydedebilmektedirler.

Genel Tanıtım | Misyon ve Vizyon
Bölüm Yönetim Kadrosu | Bölüm Endüstri Kurulu | Araştırma, Eğitim ve Destek Laboratuvarları | Bilişim Servisleri
Bölüm Telefon Rehberi | Beytepe'ye Ulaşım Bilgileri | Yerleşke Haritası